464
1182322

Carl Fredrik Kiörboe

(Danmark/Sverige/Frankrike, 1799-1876)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Fredrik Kiörboe

Kung Karl XV (1826-1872)

Signerad Kiörboe. Kantförstärkt duk 142 x 108 cm.

Proveniens

Oskar Karl August Bernadotte (1859-1953), son till Oskar II och Sofia av Nassau. Den 15 mars 1888, gifte han sig med Ebba Henrietta Munch av Fulkila.

Kung Karl XV, iförd kronprinsens husarregementes uniform, till häst.