470
1214383

Fredric Westin

(Sverige, 1782-1862)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Fredric Westin
(Sverige, 1782-1862)

”Selma Benedicks" (född Cassel) (1813-1852)

Signerad F. Westin och daterad 1832. Duk 110,5 x 88,5 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Hjälmarsnäs, Närke.
Wivica Ankarcrona Borells samling.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 148-149.

Ett fotografi medföljer på den miniatyr hon håller i sin hand.

Porträtt av Selma Björkenstam, född Cassel, modern fru Vivica Cassel, född Strokirk och gift med Dispaschören Carl Cassel.
Selma Matilda Cassel 1813-1852 gift 1: 17/12 1832 med föreståndaren vid Gysinge bruk Samuel Gustaf Benedicks (1798-1838). 2: med sin kusin ryttmästare Fredrik August Björkestam den 30/5 1841 (1802-1872).