471
1205479

Albert Blombergsson

(Sverige, 1810-1875)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Albert Blombergsson
(Sverige, 1810-1875)

Motiv från Österdalälvens utlopp ur Siljan vid Leksands kyrka.

Signerad Albert Blombergsson och daterad 1869. Olja på duk 68 x 103 cm.

Proveniens

Inköpt i slutet av 1800-talet.
Därefter i arv inom familjen.

Ångbåten i bakgrunden är sannolikt Prins August, som gick i trafik på Siljan från 1839.

Bukowskis ber att få framföra sitt varma tack till Lars Jönses på Dalarnas museum för värdefull hjälp med att identifiera målningens motiv.