472
1221868

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

Landskap med figur och boskap vid bro över vattendrag.

Duk 43 x 53 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Hattstofferaren Almquist, 1851.
Samling Biernacki.
Christian Hammers samlingar, Stockholm.
Nordén Auktioner, Stockholm, auktion 11, 1-2 dec 1993, kat nr 240.

Konstföreningens utställning 1851, kat nr 86.

Ragnar Hoppe, ”Målaren Elias Martin”, SAK 1932, kat nr 52, sid 278.
Christian Eichhorns auktionskatalog 1890-1891, kat nr 61.