Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
525
1107323

Gustaf Theodor Wallén

(Sverige, 1860-1948)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Gustaf Theodor Wallén
(Sverige, 1860-1948)

"Såpbubblor"

Signerad G.T. Wallén och daterad 1884. Olja på duk 115 x 75 cm.

Urban Windahl, "Gustaf Theodor Wallén. Skåne-Concarneau-Capri-Stockholm-Leksand", 1993, omnämnd samt avbildad i färg sid 13.

Om föreliggande katalognummer skriver Urban Windahl i sin bok från 1993: "1884 så ställde Wallén för första gången ut oljemålningar. En av dessa var en genre målning, d.v.s. en målning som skildrar vardagslivet. Det var en större tavla och kallades för 'Såpbubblor' ".

Konstnär

Studerade vid Konstakademin i Stockholm. Som mottagare av ett av akademiens stora resestipendier fick han möjlighet att företa en flerårig resa till kontinenten och Sydeuropa med uppehåll för studier i Paris. Han målade företrädesvis mariner och folklivsmotiv. Efter återkomsten till Sverige byggde han sig ett hem, Högstugan, i Leksand och skulpterade själv inredningen. Av hemmet och ett betydande kapital skapades en stiftelse, som numera disponeras av Folkhögskolan i Leksand.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på museerna i Falun och Leksand.