640
1227281

KRUKA, keramik. Japan, 1900-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i brunsvart glasyr med kalligrafi i vitt. Höjd 48 cm. Tillverkat hål i sidan, möjligen för tapp.

Slitage. Glasyrnötning vid undre delen av mynning.

Proveniens

Enligt uppgift köpt ur Wilhelm Kåges samling.