80
1221380

APPLIQUER, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, sannolikt Gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Krönande urna med eldslåga. Svängda bladornerade ljusarmar. Nedtill lagergirlanger. En märkt med inventarienummer "99[4?]9 2600900". Höjd 46 cm.

En ljusarm lagad, borrade för el.

Litteratur: Ottomeyer-Pröschel: " Vergoldete Bronzen ", München 1986, del I,sid. 175. Jämför plansch 3.5.6. Jämförbara snarlika exemplar i samlingarna på Stockholms slott samt på Drottningholms slott.