SKRIN, Italien, av Cesare Roccheggiani, micromosaik 1800-talets andra hälft.
Förgylld mässing samt inlägg av olika stensorter bl a malakit. Motiv från Rom med bl a Peters platsen. Märkt C Roccheggiani Roma. Längd 23, bredd 23, höjd 12 cm.
Saknar nyckel.
×
Logga in
Kunde inte logga in