107
1264336

Lena Cronqvist

(Sverige, Född 1938)
Lena cronqvist, "flicka med hopprep".

"Flicka med hopprep"

Signerad Lena Cronqvist och daterad 1995 a tergo. Duk 150 x 121 cm.

Utropspris:

350 000 - 400 000 SEK

33 784 - 38 610 EUR

Klubbat pris:
390 000 SEK
Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Övrigt

”A och O i denna marionettvärld är att Cronqvists flickor styr och ställer. De är inga offer. De har egen vilja. De behärskar världen, dessa bord, baljor och vatten.” skriver Mårten Castenfors i SAKs bok ”Lena Cronqvist” från 2003.

Det är flickornas tid. En tid då livet är nytt och spännande. Då en lär sig något nytt varje dag och det kan spenderas timmar i en låtsasvärld. Dagar då hopprepet vevas rasterna och eftermiddagarna i ända. Lena Cronqvists fångar i sina verk på ett ömsint vis denna magiska tid.

Den aktuella målningen visar en flicka som, med röd rosett i håret iklädd matchande röda shorts och klargul tröja, hoppar hopprep mot ett färgsprakande rutnät som bakgrund. Detta rutnät känns väl igen från Cronqvists målningar med flickor kring mitten av 1990-talet. Få kan som Cronqvist hantera färgens och dess outsinliga möjligheter. Målningen blir återigen en stark påminnelse om att en bild endast är en bild – och att den fysiska världen existerar utanför. Det är få verk av Cronqvist som lämnar betraktaren oberörd.

Lena Cronqvist är alltsedan 1970-talet en av vår tids mest uppmärksammade konstnärer. Med en egenartad konstnärlig säkerhet, stor närhet och sinnlig påtaglighet har hon skildrat sina upplevelser av sin egen barndom, moderskapet och familjen. Barndomen har särskilt varit ett starkt tema som Cronqvist har vridit och vänt på i sina arbeten inom både måleri och skulptur.

Om auktionen
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19