127
1253082

Carl Hammoud

(Sverige, Född 1976)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Carl Hammoud
(Sverige, Född 1976)

"Lifetime Achievement (Workspace)"

Signerad Carl Hammoud och daterad 2009 a tergo. Duk 100 x 125 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

Borås Konstmuseum, ”Samtidigt: Svenskt måleri på 2000-talet”, 21 mars - 17 maj 2009.
Passagen Linköpings Konsthall, ”Samtidigt: Svenskt måleri på 2000-talet”, 6 juni - 8 augusti 2009.
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm, "Carl Hammoud, Retrospective", 2 oktober - 7 november 2009.

Sophie Allgårdh (red.), "Samtidigt: Svenskt måleri på 2000-talet”, Stockholm, 2009, avbildad.
Sophie Allgårdh (red), SAK, ”Passioner och Bestyr: Svensk konst på 2000-talet”, Stockholm, 2011, avbildad.

Carl Hammoud tilldelades nyligen 2020 års stipendium från Sten A Olssons Stiftelse för Forskning och Kultur.

Motiveringen lyder:
”Carl Hammouds arbeten kännetecknas av koncentrerad iakttagelse och febrigt flimrande upptagenhet vid detaljer och fragment. Återkommande teman är tilliten till konsten som språk och kärl, men också misstron mot bildens auktoritet och medvetenheten om dess flyktighet. Målningarna zoomar in och ut, rör sig bland nutidens lämningar och ruiner. I ett större perspektiv handlar Carl Hammouds verk också om gränsdragningar, att undersöka glidningen mellan minne och fiktion, samt att ifrågasätta ordningar som definierar människans och civilisationens bräckliga villkor.

För ett konstnärskap som förenar stram precision med ovisshetens melankoli tilldelas Carl Hammoud stipendium för 2020 från Sten A Olssons Stiftelse för Forskning och Kultur.”