Kan inte nå servern
128
1258107

Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 700 EUR
56 400 - 75 200 USD
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

"Flygförsök"

Signerad Linn Fernström och daterad 2014 a tergo. Duk 211 x 301 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Utställningar

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Linn Fernström, Prata bubbla på ett strå", 21 augusti - 21 september 2014.

Litteratur

Lars Bohman Gallery, "Linn Fernström, Målningar och skulpturer", 2014, avbildad helsida sid. 13.

Övrig information

Auktionens målning av Linn Fernström, ”Flygförsök” ställdes ut hos Lars Bohman Gallery i Stockholm. Utställningen recenserades i Svenska Dagbladet:
”Hon slog igenom med dunder och brak för snart 15 år sedan och delade den svenska konstvärlden i två klaner.
Linn Fernström har onekligen väckt starka känslor varje gång hon har spänt ett stycke linneväv runt en stadig ram och satt sin pensel mot målarduken.
Det är lätt att känna igen Fernströms handlag i de nya verken, som visas på Bohman. Formaten är stora, koloriten mustig och penselföringen kraftfull. Gestalterna liknar dem som vi har träffat tidigare. En ung kvinna med konstnärens anletsdrag vandrar ensam med sina tankar, sluten och gåtfull, ändå blottad inför vår blick. En naken skrikande baby sträcker ut armarna mot tomrummet. Apor dansar. Storögda barn uttrycker allvar, som om ingen har lärt dem att skratta. Alla finns där, omsvärmade av gigantiska undulater, dagsländor, småfåglar och ballongkluster. Dessa återkommande motiv är inte utnötta än. De fortsätter att bära på outgrundliga historier.
Det sprakar av färger i Fernströms målade världar. Ljusa på ytan är de dock becksvarta inuti. Det finns något oroande hotfullt i dessa scener som pendlar mellan det vita i bakgrunden och det blodröda som nästan droppar från dukarna.”
(Utdrag ut Joanna Persmans recension i SvD, 27/8 2014)
Linn Fernström är en kontrasternas konstnär. Ytterligheter får plats i hennes ofta stora dukar; det vackra möter det groteska, det idylliska krockar med det skrämmande, det skira blandas med det kraftfulla och det stora samspelar med det lilla. Kanske är det helt enkelt så att Linn Fernström är konstnären som målar Livet. Utan att värdera de ingredienser som fyller våra dagar och år med händelser och intryck på någon inbördes skala, låter Linn Fernström dessa figurera om vartannat och hand i hand samspela på en av konstnären given plats. Linn Fernström är en dirigent som med järnhand styr en experimentell orkester. Låter det som en paradox? Ja kanske, men just däri ligger hennes styrka och särart.
Linn Fernström intar en särställning i den svenska samtidskonsten. Envis och enträgen och fullkomligt ointresserad av trender har hon skapat sig en egen plattform. Befriande modig är hon också, att måla stort och figurativt i en tid när konstdiskursen sedan många år inriktat sig på undersökningar och processer.
Linn Fernström debuterade år 2000, samma år som avslutade sina studier på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. Sedan dess har hon ställt ut både i Sverige och i utlandet. Fernström har med sina målningar fört den nordiska traditionen med måleriets starka position in i 2000-talet och hon finns representerad på bl a Moderna Museet, Stockholm, Malmö Museum, Borås Konstmuseum och Linköpings konstmuseum.

Konstnär

Linn Fernström är en svensk bildkonstnär född i Örebro 1974. Hon utbildade sig först vid konstskolan Idun Lovén och fortsatte sedan studierna vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm mellan år 1995 och 2000. År 1999 hade Fernström sin första separatutställning på Galleri Mejan, och har sedan dess haft en blomstrande karriär med flera stora soloutställningar, bland annat på Liljevalchs konsthall.
Fernströms målningar kännetecknas ofta av en ljus bakgrund kombinerat med starka, klara färger. Motiven kretsar kring människor och djur och spänner mellan idyll och mardröm, lekfullhet och allvar. Med lätta penseldrag och en luftig komposition behandlar Fernström teman som död och kärlek. Det är svårt att se om figurerna flyger eller faller, då hon arbetar med att testa, leka och flytta runt objekten; fåglar, skadade kroppar, apor, ballonger och växter. Hennes stil är ofta realistisk med referenser till det klassiska måleriet med inslag av symbolism och surrealism. Målningarna kan vara monumentala i sin storlek, och Fernström avbildar gärna sig själv. Hennes berömda verk har sålts för höga priser på konstauktioner under 2000-talet, så som ”De tre kvinnorna”, ”Ballongerna” och självporträttet ”Bortbytingen”.
Linn Fernströms verk finns representerade i samlingar såsom Moderna Museet i Stockholm, Malmö Konstmuseum och Linköpings Konstmuseum.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?