Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
18
1253763

Gérard Rigot

(Frankrike, Född 1929)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gérard Rigot
(Frankrike, Född 1929)

Karmstol, Frankrike, signerad, 1900-talets slut.

Snidat och bemålat trä, motiv av sjöjungfrur, bemålad i svart, grönt och gult, sitthöjd 45, höjd 79 cm.

Smärre slitage och sprickor.