19
1257649

Staffan Berglund, unikt skrivbord, specialbeställt och utfört 1985.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Tvådelat, ett sideboard med hurts samt skrivbord med låda, betsad ek, ben i grönlackerad metall samt ett ben i glas, sideboardets längd 315 cm, djup 47 cm, skrivbordets höjd 74 cm, total bredd 222 cm.

Slitage. Nagg.

Staffan Berglund (1936-2016). Var en arkitekt och formgivare. Han examinerades från Kungliga Tekniska högskolan (KTH) i Stockholm 1961. Bara några år senare färdigställde Berglund sitt mästerverk, Villa Spies. Villans avancerade konstruktion och estetik är idag en milstolpe inom svensk arkitektur. Berglund blev framgångsrik även i USA där har han bland annat ritat en tillbyggnad till Bank of Californias huvudkontor i San Fransisco.