22
1268686

Eero Saarinen

(Finland, 1910-1961)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
759 - 949 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Eero Saarinen
(Finland, 1910-1961)

bord "Tulip", Knoll International, licenstillverkat av NK Inredningar 1960-tal.

Runt, marmorskiva, vitlackerad fot av aluminum, rester av pappersetikett. Höjd 53 cm, diameter 91 cm.

Smärre slitage, foten med mindre skada.

Formgivare