23
1266224

Reino Ruokolainen, "Takkatuoli/Fireplace chairs" 1 par, specialbeställda till Villa Juhki, Haimi, Finland 1950-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Ask, naturfärgad textilklädsel, höjd 59 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Formgivna av Reino Ruokolainen, för Haimi.

Proveniens

Stolarna var del av ett större projekt, specialbeställda till Villa Juhki, som inreddes av Ilmari Tapiovaara.