24
1266227

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

tillskrivet, sidobord, specialbeställt till Villa Juhki, Laukaan Puu, Finland 1950-tal.

Björk, glas, höjd 52 cm, bredd 60 cm, djup 53 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Bordet var del av ett större projekt, specialbeställt till Villa Juhki, som inreddes av Ilmari Tapiovaara.

Formgivare