231
1266947

Sofia Änghede

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sofia Änghede
(Sverige, Född 1972)

"#9", 2002

Signerad Sofia Änghede och numrerad AP 2/2 a tergo. C-print monterad på aluminium 90 x 73 cm.

Proveniens

Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm.

Håkan Nilsson, "Sofia Änghede #1 – #28", 2008, avbildad.

Tekniken som Änghede konsekvent använt sig av och utvecklat sedan hon gick ut Högskolan för fotografi och film 2002, bygger på långa slutartider och flera exponeringar, hela tiden förankrat i det analoga fotografiet som utgångspunkt.

Sofia Änghedes pensel är ficklampan, med den lyser hon upp delar av ett rum eller ett föremål under långa exponeringstider. Resultatet blir ”elektrifierade” bilder som utstrålar något magiskt.