232
1193732

Charlotte Gyllenhammar

(Sverige, Född 1963)
Charlotte gyllenhammar, "olydnad", 1997.

"Olydnad", 1997

Signerad Charlotte Gyllenhammar och numrerad 4/5 a tergo. Framtagen 2002. C-print, laminat, aluminium 80 x 114 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 722 - 9 653 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Magnus Jensner m.fl., "Charlotte Gyllenhammar", 2004, avbildad sid 60.

Övrigt

Charlotte Gyllenhammar ställde ut fotografi och skulptur i utställningen "Charlotte Gyllenhammar: kastad/cast" på Galerie Forsblom Stockholm 23 augusti – 29 september 2019.
Sebastian Johans skrev i sin recension på konsten.net följande rader som även går att applicera på auktionens fotografi "Olydnad":

"Den upp- och nedvända världen är som bekant ett ständigt återkommande inslag hos Gyllenhammar, med den berömda eken som hon redan 1993 placerade hängande över Drottninggatan som paradexempel. Begreppets klassiska användning inom litteratur och konst handlar om att ställa säker på ända för att låta en sanning, eller något annat osägbart, sippra in i karnevalsyran. Men när jag står på podiet och ser ner i den upp- och nedvända gestaltens ihåliga inre undrar jag om inte Gyllenhammar gör det motsatta – det vill säga konstaterar att protesten eller gesten är tom och verkningslös. Den mänskliga alienationen bryter man inte bara genom att ställa sig på huvudet."

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57