232
1193732

Charlotte Gyllenhammar

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Charlotte Gyllenhammar
(Sverige, Född 1963)

"Olydnad", 1997

Signerad Charlotte Gyllenhammar och numrerad 4/5 a tergo. Framtagen 2002. C-print, laminat, aluminium 80 x 114 cm.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Magnus Jensner m.fl., "Charlotte Gyllenhammar", 2004, avbildad sid 60.

Charlotte Gyllenhammar ställde ut fotografi och skulptur i utställningen "Charlotte Gyllenhammar: kastad/cast" på Galerie Forsblom Stockholm 23 augusti – 29 september 2019.
Sebastian Johans skrev i sin recension på konsten.net följande rader som även går att applicera på auktionens fotografi "Olydnad":

"Den upp- och nedvända världen är som bekant ett ständigt återkommande inslag hos Gyllenhammar, med den berömda eken som hon redan 1993 placerade hängande över Drottninggatan som paradexempel. Begreppets klassiska användning inom litteratur och konst handlar om att ställa säker på ända för att låta en sanning, eller något annat osägbart, sippra in i karnevalsyran. Men när jag står på podiet och ser ner i den upp- och nedvända gestaltens ihåliga inre undrar jag om inte Gyllenhammar gör det motsatta – det vill säga konstaterar att protesten eller gesten är tom och verkningslös. Den mänskliga alienationen bryter man inte bara genom att ställa sig på huvudet."

Konstnär

Charlotte Gyllenhammar är en berömd svensk konstnär, född 1963 i Göteborg. Hon utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm och fortsatte sedan studierna vid The Royal College of Art i London. Hennes stora genomslag inom den svenska konstscenen var år 1993 med verket ”Dö för dig”, där Gyllenhammar hängde en 120 år gammal ek uppochner över Drottninggatan i centrala Stockholm. Verket fick en enorm uppmärksamhet. År 2023 följde hon upp verket på samma plats, denna gång med ett ännu större träd med frodigt lövverk och större rotsystem. Det nya verket fick namnet ”Dö för dig/Slå rot”.
Efter sitt genomslag följde flera verk med perspektivutmanande motiv, där Gyllenhammar undersöker ämnen som identitet, minnen, fångenskap och spänningen mellan privat och offentligt. I hennes katalog av skulpturala installationer finns bland annat ”Svindel” från 2002; en framsprängd, uppochnedvänd version av hennes egen ateljé, som blivit en permanent inomhusinstallation i Wanås skulpturpark.
Gyllenhammar finns representerad i flera samlingar och står bakom ett stort antal offentliga verk, exempelvis minnesmonumentet över Dag Hammarskjöld vid Uppsala slott och Raoul Wallenbergs minnesmärke utfört på uppdrag av Göteborgs stad. Hon har även medverkat i flera internationella utställningar, bland annat på Guggenheim i Bilbao, Venedigbiennalen i Italien samt på Biwako Biennale i Japan 2020. År 2023 utseddes Charlotte Gyllenhammar till Årets konstnär av Prinsessan Estelles kulturstiftelse.