234
1268227

Hans Gedda

(Sverige, Född 1942)
Hans gedda, "charlie rivel", 1980.

"Charlie Rivel", 1980

Signerad Hans Gedda. Framtagen på 1980-talet. Gelatinsilverfotografi, bildyta 32 x 31,5 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 448 - 1 931 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK
Tilläggslista

Framtagen på 1980-talet.

Proveniens

Privatsamling, Stockholm. Inköpt direkt från fotografen.

Magnus Olausson m.fl, "Hans Gedda; Det tredje ögat", 2013, avbildad helsida sid 51.
Bodil Malmsten och Hans Gedda, "Cirkus Circus Cirque", 1995, avbildad på helsida.

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57