241
1268235

Tuija Lindström

(Finland, 1950-2017)
Tuija lindström, "maria i en båge" ur serien "kvinnorna vid tjursjön", 1991.

"Maria i en båge" ur serien "Kvinnorna vid Tjursjön", 1991

Signerad Tuija Lindström och numrerad AP 1 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 62,5 x 61 cm. Bladstorlek 70,5 x 71 cm.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 861 - 4 826 EUR

Klubbat pris:
60 000 SEK
Proveniens

Privatsamling, Stockholm. Inköpt direkt från fotografen.

Niclas Östlind, "Mellan verkligheter. Fotografi i Sverige 1970-2000", 2014, avbildad på helsida sid 265.
Lollo Fogelström och Niclas Östlind, "Tuija Lindström - Look At Us", Liljevalchs Konsthall kat nr 456, 2004, avbildad bild 73.
Tuija Lindström, "The Girls at Bull's Pond", 1989, avbildad på eget lösblad i portfolion.

Övrigt

Serien ”Kvinnorna vid Tjursjön” är Tuija Lindströms mest kända verk. Sammanlagt består sviten av åtta fotografier med flytande kvinnor i olika positioner i kombination med bilder av lika många strykjärn varav närmare hälften är röda.
Projektet, som fick sitt namn efter den sjö i närheten av Dalarö där bilderna togs 1991 – 1992, har tolkats på många olika sätt. Några har fascinerats över det drömska och krocken mellan de olika motiven, vissa har associerat till våld i hemmet och kvinnors situation i samhället. För andra handlar bildserien om sökandet efter identitet, ifrågasättande och ett prövande av könsroller.
Det enda som är säkert är att få av dem som sett bilderna har lämnats oberörda. Efter två decennier är dessa bilder lika omedelbara, lika sensuella och lika mångtydiga som när de skapades. Få kan som Lindström förena skönhet med förfall, sensualism med aggression, hennes bilder är alltid öppna för betraktarens egen tolkning – vad är det egentligen vi ser? Bilderna av de flytande kvinnorna präglas av en mjukhet och stillhet. Det mörka vattnet är lugnt och tryggt men deras ljusa nakna kroppar förmedlar en sårbarhet. De påminner oss om livets skörhet.

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57