242
1259624
Hans Gedda
(Sverige, Född 1942)
Hans gedda, “sign of freedom”, 1990.

“Sign of Freedom”, 1990

Signerad Hans Gedda. Numrerad 7/10 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 90 x 90 cm. Inklusive ram 114 x 116 cm.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

9 653 - 14 479 EUR

Klubbat pris:
145 000 SEK

Magnus Olausson m.fl, "Hans Gedda; Det tredje ögat", 2013, avbildad helsida sid 101.

Övrigt

I februari 1990 gjorde Mandela sin första resa utomlands efter frigivningen från Pollsmorefängelset i Kapstaden. Han reste till Sverige. Hans Gedda tog för Göteborgs Postens räkning de bilder som syns här. Fotot med knytnäven som är det mest berömda publicerade tidningen på en helsida. Bilden är tagen under stor hast på UD i Stockholm. Dåvarande utrikesminister Sten Andersson höll i blixten. Gedda tog sammanlagt högst tio exponeringar. Han följde sin regel att inte trycka av i onödan. Det var dessutom ont om tid, ett viktigt möte väntade.
Ingen minns vad mötet handlade om. Men det är få som glömmer bilderna.

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57