243
1211833

Denise Grünstein

(Sverige, Född 1950)

”Katarina Palace”, Pushkin, Russia, 1998

Ur sviten "Zone V". Signerad Denise Grünstein a tergo. Total upplaga 3 + AP. Detta ex är ett specialutfört AP inramat i blyram. Gelatinsilverfotografi 144 x 120 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 826 - 5 792 EUR

Tilläggslista

Specialgjort AP monterat i blyram. Total upplaga 3 + AP.

Proveniens

Galleri Mårtenson & Persson, Båstad.

Arkipelag, Tekniska Museet, Stockholm, ”Zone V”, 1998.

Nationalmuseum c/o Konstakademien, Stockholm, ”Denise Grünstein - En face”, 19 februari – 3 maj 2015.

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57