244
1188197

Lovisa Ringborg

(Sverige, Född 1979)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lovisa Ringborg
(Sverige, Född 1979)

"Untitled", 2005.

Signerad Lovisa Ringborg och numrerad 1/5 a tergo. C-print monterad på aluminium 83 x 73 cm.

Lovisa Ringborg, utbildade sig på Högskolan för fotografi i Göteborg 2003-2008. Som konstnär är hon verksam både i Sverige och internationellt. Den suggestiva stämningen i hennes bilder är utmärkande för hennes konst. Ofta skapar hon fiktiva berättelser och miljöer i sin ateljé, som komponeras med omsorgsfulla iscensättningar. I sin fria inställning till motiven påminner Lovisa Ringborg ofta mer om en målare än om en fotograf, enligt Sophie Allgård i boken Svensk Konst på 2000-talet.

Ringborg är representerad bland annat vid Statens Konstråd, Hasselblad Center i Göteborg och Sveriges Allmänna Konstförening (SAK).

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

318. Marie-Louise Ekman, "Uccello malato con becco giallo (smooth)".
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
18 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK