Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
32
1256573

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

Fåtölj och fotpall, "Ari", Norell Möbel AB, efter 1966.

Stomme i borstat stål, sits och nackkudde i svart läder, etikettmärkta, höjd 76 cm, fotpallens höjd 36 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1966.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.