336
1255147
Irving Penn
(USA, 1917-2009)
Irving penn, "nude 58", 1950.
Irving penn, "nude 58", 1950.
Irving penn, "nude 58", 1950.
Irving penn, "nude 58", 1950.

"Nude 58", 1950

Signerad Irving Penn och daterad 1968 och numrerad 14/33 a tergo. Stämplad "Handcoated by the photographer" och "Copyright 1950 by Irving Penn" a tergo. Platina palladium, bildyta 48 x 46 cm. Bladstorlek 56 x 57 cm.

Utropspris:

200 000 - 300 000 SEK

19 305 - 28 958 EUR

Klubbat pris:
300 000 SEK
Proveniens

Marlborough Galleries, New York.
Karin & Lars Hall Collection.

Skövde Konstmuseum, "Irving Penn, Fotografier",
2 juni - 4 augusti 2007.

Jan-Erik Lundström och Camilla Carlberg (red), "Irving Penn, fotografier, en donation till minne av Lisa Fonssagrives-Penn", Moderna Museet utställningskatalog, 1996, avbildad sid 249.

Övrigt

Detta motiv återfinns i Moderna Museets samlingar, donerad av Irving Penn till minne av hans hustru Lisa Fonssagrives-Penn.

Om auktionen
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57