361
1255173

David Octavius Hill & Robert S. Adamson

(Storbritannien, 1802-1870)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
(Storbritannien, 1802-1870)

"John Gibson Lockhart", 1840-tal

Bär påskrift David Octavius Hill, Camera Work #XI MDCCCCV på ramens baksida. Framtagen senare efter en daguerrotypi. Carbon print, bildyta 18,5 x 14 cm. Bladstorlek 20 x 15 cm.

Tilläggslista

Korrekt titel: "John Gibson Lockhart", 1840-tal

Proveniens

Stephen White's Gallery, Los Angeles.
Karin & Lars Hall Collection.