365
1232697
Banksy
(England, Född 1974)

"Girl with Balloon"

Färgserigrafi, 2004. Utgiven av Pictures on walls dot com, London och med deras blindstämpel, numrerad med blyerts 400/600. Bladstorlek 70 x 50 cm. Certifikat utfärdat av Pest Control medföljer.

Utropspris:

800 000 - 1 200 000 SEK

77 220 - 115 830 EUR

Klubbat pris:
1 750 000 SEK
Proveniens

Allmänna Galleriet 2004/2005, Stockholm.
Privat samling, Stockholm (inköpt vid ovanstående utställning).

Övrigt

Motivet är ett av den anonyme gatukonstnären Banksys mest kända och är baserad på en stencilmålning som först dök upp på Londons gator 2002 tillsammans med budskapet ”There is always hope”. Auktionens "Girl with Balloon" från 2004 är som i mycket av Banksys konst mångtydig och lämnar till betraktaren att avgöra om flickan i bilden försöker fånga ballongen eller om den glidit ur hennes hand och upp i luften.

Sedan den första "Girl with Balloon" har Banksy gjort fler versioner. De som blivit mest kända är "Flying Balloon Girl" från 2005 som målades på en mur på Västbanken i Palestina och "Girl with Balloon – Syrian version" från 2014 där flickan har huvudduk. Kanske är barnet en metafor för hur människor aldrig slutar att hoppas på fred och vikten av att fånga sina drömmar.

Banksy är en konstnär som provocerar och genom sin gatukonst för med sig budskap till mänskligheten. Det tycks som att ju mer han tar ställning, desto mer ökar hans popularitet. Nu senast finansierar Banksy ett fartyg som undsätter flyktingar som försöker ta sig över Medelhavet till Europa. Fartyget är döpt till Louise Michel efter en fransk anarkist och Banksy har avbildat en flicka i flytväst som sträcker sig efter en hjärtformad livboj i rosa. Verket för självklart tankarna till originalet "Girl with Balloon".

Bukowskis har även fått förtroendet att sälja ytterligare två stycken verk av Banksy på höstens Contemporary Art & Design auktion.

Om auktionen
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19