365
1232697

Banksy

(England, Född 1974)
Utropspris
800 000 - 1 200 000 SEK
71 000 - 106 000 EUR
74 800 - 112 000 USD
Klubbat pris
1 750 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Banksy
(England, Född 1974)

"Girl with Balloon"

Färgserigrafi, 2004. Utgiven av Pictures on walls dot com, London och med deras blindstämpel, numrerad med blyerts 400/600. Bladstorlek 70 x 50 cm. Certifikat utfärdat av Pest Control medföljer.

Proveniens

Allmänna Galleriet 2004/2005, Stockholm.
Privat samling, Stockholm (inköpt vid ovanstående utställning).

Motivet är ett av den anonyme gatukonstnären Banksys mest kända och är baserad på en stencilmålning som först dök upp på Londons gator 2002 tillsammans med budskapet ”There is always hope”. Auktionens "Girl with Balloon" från 2004 är som i mycket av Banksys konst mångtydig och lämnar till betraktaren att avgöra om flickan i bilden försöker fånga ballongen eller om den glidit ur hennes hand och upp i luften.

Sedan den första "Girl with Balloon" har Banksy gjort fler versioner. De som blivit mest kända är "Flying Balloon Girl" från 2005 som målades på en mur på Västbanken i Palestina och "Girl with Balloon – Syrian version" från 2014 där flickan har huvudduk. Kanske är barnet en metafor för hur människor aldrig slutar att hoppas på fred och vikten av att fånga sina drömmar.

Banksy är en konstnär som provocerar och genom sin gatukonst för med sig budskap till mänskligheten. Det tycks som att ju mer han tar ställning, desto mer ökar hans popularitet. Nu senast finansierar Banksy ett fartyg som undsätter flyktingar som försöker ta sig över Medelhavet till Europa. Fartyget är döpt till Louise Michel efter en fransk anarkist och Banksy har avbildat en flicka i flytväst som sträcker sig efter en hjärtformad livboj i rosa. Verket för självklart tankarna till originalet "Girl with Balloon".

Bukowskis har även fått förtroendet att sälja ytterligare två stycken verk av Banksy på höstens Contemporary Art & Design auktion.

Konstnär

Banksy är pseudonym för en anonym engelsk grafitti-konstnär. Han har under 2000-talet kommit att räknas som en av världens mest framträdande och välkända konstnärer. Han blev först känd för sin stencilkonst i Bristol, men hans verk kan ses i flera andra städer. Hans konstverk är ofta satiriska med tonvikt på politik, kultur och etik. Han har ett stort samhällspolitiskt engagemang och finansierar bland annat ett eget fartyg som hjälper båtflyktingar i Medelhavet. Hans konst ifrågasätter ofta själva konstbranschen och han och hans medarbetare har genomfört en rad happenings där han bland annat sålt sin konst på gatan för låga priser. Hans mest kända verk är "Girl with Balloon". En version av detta motiv såldes på auktion 2018 för mer än 1 miljon GBP. Sekunden efter att verket sålts så började det destuera sig själv genom en dokumentförstörare som Banksy byggt in i ramen. Halva verket strimlades och händelsen väckte stor uppmärksamhet världen över. År 2021 kom samma verk återigen ut till försäljning och såldes då för 18,5 miljoner GBP.