Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
60
1254724

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

Matta, "Vårtecken 1", handtuftad, ca 441 x 281 cm, Kasthall.

Baksidan med två etiketter. Kasthalls hemsida: "Vårtecken är en hand tuftad matta i 100% lin. Jonas Bohlins filosofi är att varje design och färg redan existerar i naturen och en kärlek till det som redan finns kring oss kommer att leda till nya upptäckter. Han är inspirerad av det nordiska landskapet med sina olika årstider."

Något slitage, smutsig, stora fläckar, smärre missfärgningar. Sidorna med smärre trampveck.

Formgivare

Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.

Läs mer