Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
183
1269741

Sven X:et Erixson

(Sverige, 1899-1970)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Sven X:et Erixson
(Sverige, 1899-1970)

Provväv till "Melodier vid torget", gobelängteknik, ca 64 x 53 cm, Sven X:et Erixson och Barbro Nilsson.

Den vävda tapeten "Melodier på torget" (620x912 cm) vävdes till Göteborgs konserthus. I Viggo Sten Möllers bok: "1936 utlystes en tävlan om konstnärlig utsmyckning av Göteborgs konserthus. Tävlingen gällde att med fresk pryda foajén. Sven Erixson (X-et) vann. Barbro och Robert Nilsson hade till sitt förslag "Hemlandstoner" bifogat en uppvävd detalj. Denna startade en diskussion om möjligheten att utföra X-ets förslag i gobelängteknik. Barbro Nilsson fick i uppdrag att provväva och sedan uppdraget att utföra den stora gobelängen. Sex väverskor vävde sedan i två och ett halvt år."
Inramad, med ram 83x72 cm.

Något blekt. Något slitage och smutsig, smärre skador. Ramen med skador.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, Auktion Nr 73 Oktober 1960, Fritz H. Erikssons Samling, Nr 50.

Litteratur

Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text och färgplanscher sid 43-45.

Formgivare

Sven Erixson, idag mera känd som X:et, föddes 1899 i Stockholm. Han utbildade sig till dekorationsmålare och teckningslärare vid Tekniska skolan i Stockholm och därefter studerade han vid Högre Konstindustriella skolan och gjorde studieresor till Tyskland, Frankrike, Italien, Spanien och Nordafrika. Som betydande konstnär inom modernt svenskt måleri låter han sig inte inordnas under etikett och stilbegrepp. Hans stora produktion präglas av en spontan och temperamentsfull stil i lysande färgmönster. Erixsons måleri pendlar mellan häftig, närmast brutal uttrycksvilja och vek lyrism. Han är en grundarna av gruppen Färg och Form, vars primitivistiska falang han tillhörde. Med sprudlande berättarglädje återgav han sina upplevelser. Han hade en obetvinglig lust att dela med sig av allt han såg. Han inspirerades liksom Bror Hjorth både av folkkonst och medeltida muralmåleri men tog även intryck av tysk expressionism. Varmast talar han dock om Chaim Soutines konst.I mängder av målningar återgav han sin livsglädje, ytorna fylldes med snabbt fångade figurer. Under trettiotalet fylldes hans bildvärld av familjen och torpidyllen, ytorna blev större och helare. Under kriget målade han på smörpapper, inte bara av praktiska skäl, utan för att uppnå den glansiga ytan som oljan ger. Berättandet avtog på 50-talet när han tog intryck av spontanism, som under de följande åren för honom övergick till ett abstrakt spontant måleri.

Läs mer