Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
184
1240934

Lars Gynning

(1920-2003)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Lars Gynning
(1920-2003)

Vävd tapet, "My Garden", slätväv, ca 193,5-195 x 145-146,5 cm, signerad GYNNING MTP

(Manufactura de Tapeçarias de Portalegre - Portugal). Baksidan med påsydd etikett: Matricula N.o 1139 3/6. Komponerad omkring 1950.

Obetydligt blekt och sliten, något smutsig.

Jämför Brunius, Teddy: Lars Gynning textila bilder, Lund 1985, text sid 48.

Lars Gynning (1920-07-29 - 2003-10-29) är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.

Formgivare

Lars Gynning är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.