195
1254688

Okänd konstnär

(Sverige, 2000-tal)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Okänd konstnär
(Sverige, 2000-tal)

Matta, flossa, ca 238 x 157,5-160,5 cm, Sverige 1940-50-tal, osignerad.

Randig mörkblå botten med rader av polykroma hus. Ljusgrönmelerad bård.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, obetydliga lagningar och skador. Sidorna med smärre trampveck, senare fransar.