196
1274942

Matta, semiantik Spansk, sannolikt Madrid, ca 289,5-293 x 251-254 cm (samt kortsidorna med ca 1-2 cm slätväv).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Benvit botten med upprepad polykrom dekor av vatten med båt, djur, fåglar och blommor. Bred ljusröd huvudbård med djur och blommor.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och iknytningar. Kortsidornas slätväv ställvis skadad, en kortsida med en 12 cm lagad reva.