Benvit botten med upprepad polykrom dekor av vatten med båt, djur, fåglar och blommor. Bred ljusröd huvudbård med djur och blommor.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och iknytningar. Kortsidornas slätväv ställvis skadad, en kortsida med en 12 cm lagad reva.