Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
200
1274018

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, rölakan, ca 302-306 x 179,5-185,5 cm, signerad MMF

Stort polykromt randmönster med stora stiliserade blommor. Flera bårder med varierande mönster. Tidig komposition. (Mycket ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga skador. Bandkantade kortsidor med fransar.

Formgivare