Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
201
1256448

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 820 - 8 770 EUR
7 930 - 10 200 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Höstmattan", rölakan, ca 307,5-309 x 200-202 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1918, tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Fransarna med obetydligt slitage.

Jämför Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 15, färgplansch sid 18; Skrifter från Kungl. Husgerådskammare 20, Nisser-Dalman, Margareta, Stockholm 2019, nr 9, sid 26, 56; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplansch sid 53.

Formgivare