202
1268851

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Blå taggen", rölakan, ca 328-330,5 x 228-232 cm, signerad MMF

Komponerad före 1924, tillverkad före 1942. (Relativt ovanlig).

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, hål, skador. Långsidorna med trampveck och skador, bandkantade kortsidor.

Formgivare