Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
205
1268927

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 600 - 17 100 EUR
17 000 - 19 800 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Grön äng", rölakan, ca 482,5 x 290,5-292 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928, tillverkad efter 1941.(Ovanlig variant med den vita bården.)

Något blekt. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, skadade och slitna fransar, flera saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 112; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplanscher sid 94-96, 102-103.

Formgivare