Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
206
1249587

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Grön äng", rölakan, ca 255-258 x 201,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928, tillverkad efter 1941.

Något blekt. Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med trampveck, fransarna med slitage, ställvis senare fransar.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 112; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplanscher sid 94-96, 102-103.

Formgivare