Modern Art + Design 628

623 föremål
217. Alice Lund, Matta, rölakan, ca 255,5-256,5 x 189-191 cm, signerad AL.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
240. Carl Westman, karmstol, bok, ca 1905 -1915.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
241. Hugo Elmqvist, vas, jugend, Stockholm 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
248. Swedish Grace, taklampa, nysilver, 1920-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
252. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace 1920-30-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. Lars Holmström, takarmatur, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
254. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
260. skrivbord "Record", Nordiska Kompaniet, 1935.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
262. Axel Einar Hjorth, skåp "O.K", Nordiska Kompaniet 1938.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
263. Axel Einar Hjorth, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
264. Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1932.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
265. Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1936.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
267. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
269. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
270. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
271. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
273. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
274. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
276. Axel Einar Hjorth, soffa "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
278. Axel Einar Hjorth, bokhylla, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
279. Axel Einar Hjorth, sidobord, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
281. Axel Einar Hjorth, bord "Tösse", Nordiska Kompaniet 1930.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
282. Nordiska Kompaniet, pallar, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
285. Firma Svenskt Tenn, väggspegel, Stockholm, 1935.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
287. Estrid Ericson, collier och öronclips, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
290. Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
291. Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
292. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
293. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
295. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
297. Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
298. Axel Einar Hjorth, "Skoga" bänk, Nordiska Kompaniet 1933.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK