247
1185686

Melchior Wernstedt, bordslampa, Nordiska Kompaniet, för Stockholms Stadshus, Sverige 1920-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mässing, elfenbensfärgat porslinsben med dekor i relief av borg och amoriner, grönlackerad plåtskärm, två ljuspunkter. Höjd ca 57 cm

Smärre slitage.

Ann Katrin Pihl Atmer, "Stockholms Stadshus och Arkitekten Ragnar Östberg", Natur & Kultur, Stockholm 2011, se sid 503-505, bordslampa för chefer.

Ritningen daterad 17 december 1920.

Melchior Wernstedt (1886-1973), arkitekt.

Werrnstedt var anställd vid Ragnar Östbergs arkitektkontor för arbetet med Stadshuset 1916-1921, där han förutom ett antal olika lampor även var själv ansvarig för inredningen av Stadshuskällaren. Han var delaktig vid inredningen av Stockholms Konserthus, ritat av Ivar Tengbom.
Han var professor i byggnadslära och ornamentsritning vid Chalmers tekniska läroanstalt i Göteborg mellan 1923-1951