Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
208
1271595

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Röda Åttan", rölakan, ca 298,5-301 x 202-205,5 cm, signerad MMF.

Komponerad 1928, tillverkad före 1942.

Något blekt. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar. En långsida med trampveck, kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransar gjorda på Märta Måås-Fjetterström AB i Båstad.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 109; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplanscher sid 90-91.

Formgivare