257
1272148

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

taklampa, beställd till sportstugeinteriör, 1930-tal, proveniens Brostugan, Drottningholm, Stockholm.

Järn med skärm av perforerad kopparplåt med lädersnören. Längd 98 cm, bredd 26 cm, höjd 26,5 cm.

Smärre skador, slitage, delar av lädersnören saknas, senare kätting.

Proveniens

Brostugan, Drottningholm, Stockholm.

Eric Philippe, "Axel Einar Hjorth "Sportstugemöbler", utställningskatalog 19 oktober - 16 november 2013, Paris, jämför mycket snarlik lampa avbildad från Nordiska Kompaniets utställning ca 1930, sid 4.

Brostugan uppfördes som brovaktarbostad under 1780-talet efter att Gustav III låtit uppföra den första bron mellan Kärsön och Drottningholms slott. Denna funktion hade byggnaden fram till år 1931 då den istället renoverades och byggdes om till café under ledning av arkitekt Ivar Tengbom. Under denna omdaning skedde även en nyinredning med sportstugemöbler av Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, modell Sandhamn.
Vissa av möblerna måttanpassades efter byggnaden och är på så sätt unika objekt. Auktionens lampa är en av ytterst få armaturer som dokumenterats i Nordiska Kompaniets sportstugeinteriörer.

Formgivare