sidobord, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Betsad furu, två hyllplan, undertill blyertsanteckning med design nr 37113, 40 x 32 cm, höjd 60,5 cm.
Slitage, fläckar, något ojämn patina.
Skiva med kantlagning/ Top with repair to edge.
Kommer från en inredning i Stockholms skärgård med möbler ur Axel Einar Hjorths modell "Sport", ritningen daterad 1933.