214
1249069

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Salerno röd", rölakan, ca 387-390,5 x 257,5-266 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948. Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

Något ställvis lite mer blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, två hål varav ett större och ett mindre (ca 10x11 cm, ca 5x5 cm). En långsida med skador, skadade kortsidor och fransar, många fransar saknas.