tillskrivna, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet ca 1939.
Furu, lös sittplymå samt ryggstöd, klädd i blå textil, 42134 antecknat undertill, sitthöjd 43 cm, höjd 90 cm.
Slitage.
Dessa kommer från samma inredning som en soffa Lovö, nr 624:256 samt ett bord Lovö, 624:255 sålda på vårens Moderna auktion 2020.
Ritningsnummer 42134 är daterad 28 januari 1939 och benämnd som modell Lovö. Axel Einar Hjorth har vid den tidpunkten lämnat Nordiska Kompaniet. Det är idag oklart om han innan lämnat dessa ritningar efter sig eller inte.