283
1239854

Kurt von Schmalensee, skrivbord samt karmstol, utförda av AB David Blomberg för Stockholmsutställningen 1930.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Fanerade i valnöt, skrivbordet med lådor och skåp, beslag i förnicklad metall, höjd 75 cm, skivans mått 75 x 160 cm, stolen med sekundär sits klädd i läder, höjd 84 cm, sitthöjd 44 cm.

Sitsen senare (ursprungligen rottingsits), smärre slitage och fanérskador. Nyckel samt glasskiva medföljer.

Proveniens

Stockholmsutställningen 1930, villa 46 av arkitekt Kurt von Schmalensee. Del av vardagsrummet.
Enligt uppgift inköpt av nuvarande ägarens farfar på utställningen 1930.

Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd: specialkatalog över bostadsavdelningen, 2. tr., Utställningsförlaget, Stockholm, 1930, sid 170.

Rabén, Hans (red.), Det moderna hemmet: inredningskonst i Sverige och andra länder, Natur och kultur, Stockholm, 1937, sid 204.