289
1273704

Firma Svenskt Tenn, bl.a., 13 olika knappar, 2 par örhängen och brosch, 1940-50-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tenn, brons och koppar, 19 st föremål totalt sett.
Brosch, koppar och tenn, 5,5 x 4 cm
Öronclips, ett par dito 2 x 2 cm
Örhängen, ett par, tenn, skruvfattning ca 1 x 1 cm
Knappar, 3 st koppar, runda.
Knappar, 4 st, tenn, knutformade.
Knappar, 6 st, gulmetall, oval form.
Medföljer:
Skärpspänne, tenn ca 5 x 6 cm.

Slitage.