250
1261057

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

spegel, Swedish Grace, modell 137, Firma Svenskt Tenn, 1925.

Tenn, tympanon-krön med stiliserad figurscen, stämplad med änglamärket Stockholm Y7 (1925), samt märkt a tergo No 137 60:-, höjd 46 cm, bredd 60,5 cm.

Smärre slitage. Anlupet glas.

Firma Svenskt Tenn, produktkatalog, Nordisk Rotogravyr 1925, se ritningen med modellnummer 137, sid 3.

Modellen formgiven av Nils Fougstedt år 1925.