220
1265108

Anna-Greta Sjöqvist

(Sverige, 1908-1993)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Anna-Greta Sjöqvist
(Sverige, 1908-1993)

Matta, rölakan, ca 310-312,5 x 202-204 cm, inskription och signerad 19 JB 57 AGS.

Randmönstrad botten med stora stiliserade blommor i olika vita, röda och blå nyanser samt brunt. Två breda ljusmelerade bårder med mönster som ovan.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.