Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
228
1244125

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 780 - 7 750 EUR
7 760 - 8 870 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Nejlikan röd", gobelängteknik, ca 320-323 x 251 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1950.

Något blekt, på vissa ställen lite mer. Något slitage, smutsig, fläckar. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79; af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 184; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 152.